Střípky z časné historie lázní

První písemnou zmínkou spojenou s místními prameny je zřejmě zápis z roku 1566, který zmiňuje i lesní pozemek v lokalitě Smraďák nedaleko Konstantinových Lázní. Tam se do malé tůně chodili lidé osvěžovat a mnozí poznali i léčivé účinky podivně zbarvené a páchnoucí vody s obsahem síry. Za vznik lázní se pak považuje vystavění malé dřevěné boudy, kterou u tohoto sirného pramene vybudovali sedláci z nedaleké Nové Vsi v roce 1803. Tím vlastně položili základ lázeňství v této oblasti. O devět let později zde postavili patrovou kamennou budovu s pokoji a lázeňskými kabinami, jež časem dostala název Staré Lázně.

V roce 1837 odkoupil od novoveských sedláků pozemky s lázněmi Karel Löwenstein. V té době se zde s velkým úspěchem léčila padoucnice pomocí slatinných zábalů z místních zdrojů. Po 35 letech lázně prodal Franzi Pankratzovi, majiteli uhelných dolů v okolí Nýřan. Ten přemístil lázně k pramenům na úpatí Hradišťského vrchu a vybudoval lázeňský dům Curhaus, jehož část je dodneška součástí hlavního lázeňského domu Prusík. Pozornost věnoval také parku a jeho okolí, nechal zde postavit zastřešenou dřevěnou kolonádu ve švýcarském stylu s přístupem k pitným pramenům. Naproti ní, na malém návrší, nechala Pankratzova manželka Sofie mezi lety 1898 a 1900 vybudovat kapli zasvěcenou Panně Marii Lurdské. Na obvodu lázeňského parku začala vznikat nová obec Konstantinovy Lázně.

Zahájení první lázeňské sezony

Lázně měnily postupem času majitele či správce, v roce 1928 byly úředně uznány za lázeňské léčebné místo. Zároveň proběhla přestavba původní jednopatrové hlavní budovy do dnešní podoby. Majitelé a nájemci lázní se v tomto období poměrně často střídali. První lázeňská sezona zde byla slavnostně zahájena 9. června 1946 pod záštitou tehdejší okresní správní komise (OSK). Po jejím zrušení fungovaly lázně jako rekreační středisko pod Ústřední nemocenskou pojišťovnou jako součást Československých státních lázní a zřídel. Distribuci lázeňských poukazů zajišťovalo revoluční odborové hnutí, jemuž připadla i část budov. V roce 1956 byla společnost Konstantinovy Lázně správně zařazena pod Mariánské Lázně. Rozhodující indikací se staly nemoci oběhového systému. Hlavní lázeňská budova byla 26. ledna 1959 přejmenována na Prusíkův ústav. Podnět k tomu, aby nesla název podle MUDr. Bohumila Prusíka, významného internisty, kardiologa a velkého příznivce místních lázní, dal jeho žák a tehdejší ředitel lázní MUDr. Boudyš.

Novější dějiny

Nejnovější historie Konstantinových Lázní se datuje od 1. května 1992, kdy vznikla samostatná akciová společnost Léčebné lázně Konstantinovy Lázně a.s. Postupně se pustila do rekonstrukce budov a modernizace. V roce 1993 prošel opravami lázeňský dům Mánes, o tři roky později hotel Jirásek, následovaly lázeňské domy Palacký a Purkyně. V roce 2005 se uskutečnila i částečná rekonstrukce hlavní lázeňské budovy Prusík, v roce 2014 byl po kompletní přestavbě otevřen lázeňský hotel Löwenstein, jenž rozšířil nabídku ubytování o třídu nejvyššího komfortu.

Lázeňská společnost zavedla rovněž nové procedury, rehabilitační aktivity i nové akce. V roce 1998 se uskutečnil v lázeňském parku první ročník sochařského sympozia a sochy vytvořené v tomto i následujících ročnících se staly jeho součástí. V roce 2006 byly léčebné rehabilitace rozšířeny o nordic walking. Pro novou aktivitu v parku a okolí vznikly stezky různé náročnosti. Lázně se také pečlivě starají o svůj park i o kulturní či sportovní vyžití svých hostů.

Léčebný pramen Prusík

Léčebným pramenem je minerální pramen Prusík s vysokým obsahem oxidu uhličitého s nepatrným sirovodíkovým pachem o teplotě 9,9°C. Čerpá se z hloubky 40 metrů v místě dnešního Prusíkova pavilonu. Vznikl sloučením pěti léčivých pramenů s podobným složením, které zde byly jímány od roku 1874 a nesly jméno Karlův, Žofiin, Františkův, Giselin a Skalní. Využívá se při uhličitých koupelích i formou podkožní aplikace zřídelního plynu.

Wellness centrum a restaurace

V roce 2010 zahájilo provoz nové wellness centrum přiléhající k lázeňskému domu Prusík. Dvoupatrová budova o rozloze 800m2 s výhledem do lázeňského parku nabízí širokou škálu wellness terapií a služeb včetně bazénu s příjemně teplou vodou o rozměru 10 x 12 metrů s vířivkami. K dispozici jsou i Kneippův chodník, bio a finská sauna, parní lázně a fitness.
O dva roky později zahájilo v lázeňském domě Prusík provoz i kavárna Srdce s rozlehlou terasou v lázeňském parku, během následujících let pak získala nový interiér restaurace Piano a vznikla nová restaurace Park.

Co se dnes v lázních léčí

V současné době se sem jezdí lidé většinou léčit bezprostředně po těžkých operacích srdce a velkých kloubů, tedy kyčlí, kolen a ramen, nebo na opakované rehabilitační pobyty. Nemocní a rekonvalescenti si mohou vybrat z široké nabídky pobytů komplexní lázeňské péče. Klientům, kteří si chtějí odpočinout a načerpat energii, jsou k dispozici relaxační a wellness pobyty. Standardní celoroční nabídku doplňují sezonní a aktuálně zvýhodněné pobytové balíčky, které může zčásti hradit zdravotní pojišťovna, anebo si host může dopřát lázeňskou léčbu na své vlastní náklady.