Aktivity


Nordic Walking

Velmi oblíbenou aktivitou našich lázní je Nordic Walking neboli Severská chůze se speciálními holemi. Severská chůze pozitivně ovlivňuje celkovou kondici a pohyblivost a zlepšuje krevní oběh. Tento účinek je u nás ještě umocněn vlivem místního, mimořádně kvalitního ovzduší. Jako cíl své procházky si navíc můžete zvolit některé ze zajímavých míst v okolí lázní a spojit tak její zdravotní přínos s turistickým zážitkem.

Pokud jste Nordic Walking ještě nezkusili, můžete si rezervovat lekci s profesionálním instruktorem, který Vás seznámí s technikou chůze a s místními nordic walkingovými trasami. Nemáte-li vlastní hole, můžete si je vypůjčit nebo zakoupit a recepcích lázeňských hotelů.

Lázeňský park je počátečním bodem tří různě dlouhých a různě náročných tras. Modrá - lehká trasa o délce 1,6 km vede po obvodu lázeňského parku. Červená trasa, označená jako středně těžká, o délce 4,8 km vede nejprve, stejně jako modrá, z části lázeňským parkem, pak navazuje na značenou naučnou stezku Hradišťský vrch, kdy se po vystoupání na nejvyšší bod vrchu stočí směrem k zatopenému čedičovému lomu a pokračuje po naučné stezce zpět k požární nádrži a dokončí okruh lázeňským parkem. Nejnáročnější, černá trasa dlouhá 11,2 km, opět nejprve z části kopíruje obvod lázeňského parku, dále směřuje k lázeňskému domu Alžbětin dvůr, poté se napojí na naučnou stezku Krasíkov – Ovčí vrch, která pokračuje směrem na Dolní Polžice, Horní Polžice, Ovčí vrch, Krasíkov, v Kokašicích pak již vede směrem na Konstantinovy Lázně, kde se pod kostelem Panny Marie Lurdské stočí zpět do lázeňského parku.

Lázně pravidelně pořádají závody Nordic Walking, které se těší veliké oblibě. Závod je určen pro všechny zdatné i méně zdatné, bez rozdílu věku. Trasy jsou , dle náročnosti, rozděleny do tří kategorií, každý účastník si může zvolit trasu dle vlastního uvážení. Před závodem proběhne úvodní lekce Nordic Walkingu pro začátečníky a po společném rozcvičení pak hromadný start závodu. Společně s vyhlášením vítězů jednotlivých tras je také vyhlášen nejmladší a nejstarší závodník, mezi nimiž je často rozdíl i šedesát let, což potvrzuje, že Nordic Walking může vyzkoušet skutečně každý. 

Zobrazit více Skrýt

Cyklistika a in-line bruslení

Mikroregion Konstantinolázeňsko leží mimo hlavní silniční tahy, což už samo osobě z něj činí cyklistický ráj. Nachází se zde zhruba 250 km značených cyklostezek, svou trasu si zde najdou jak ti, co se chtějí na kole jen na chvíli svézt, ale i náročnější cyklisté, kteří v sedle kola rádi tráví celé dny. V okolí Konstantinových Lázní je kromě doporučených cyklotras i řada turistických cest a naučných stezek pro pěší, s jistou dávkou ohleduplnosti lze místy na kole projet i na nich.

Cyklisté a in-line bruslaři mají v Konstantinových Lázních a okolí k dispozici pět a půl kilometru stezek, které jsou vyhrazeny jen pro ně. Místní cyklostezka, otevřená v roce 2013, propojuje Čeliv, Dolní Polžice, Konstantinovy Lázně a Novou Ves. Základem je zhruba tříkilometrový okruh Konstantinovy Lázně – Nová Ves – Staré Lázně - Konstantinovy Lázně, z něhož vybíhají paprsky směřující k dalším cílům. Cyklostezka je opatřena asfaltovým povrchem, odpočívadly s lavičkami a informačními tabulemi. Startovním bodem pro ty, co přijíždějí autem, je parkoviště ve Starých Lázních určené pro zhruba 42 automobilů. Zhruba 50m od parkoviště se nachází rozcestí s turistickým rozcestníkem a pítkem pro uživatele stezky, včetně těch čtyřnohých. Pokud jste v lázních na kole můžete na cyklostezku najet přímo na severozápadním konci lázeňského parku. Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si ho zapůjčit na recepcích lázeňských hotelů.

Po cestě do Dolních Polžic v zatáčce v lese se nachází výškové převýšení, které může činit in-line bruslařům potíže.

Zobrazit více Skrýt

Plavání

Konstantinovy Lázně nabízejí rozmanité plavecké možnosti - k dispozici jsou 2 hotelové bazény s celoročním provozem a několik variant sezónního koupání v přírodě.

Nejoblíbenějším bazénem je bezesporu plavecký bazén wellness centra u lázeňského hotelu Prusík. Bazén s vodu příjemně prohřátou až na 32 °C a panoramatickým výhledem do lázeňského parku nabízí masážní vodopády, vířivky, Kneippův chodník, aroma a finskou saunu, páru a relaxační zónu. Nejedná se však o nejdelší krytý bazén, ten se nachází v lázeňském hotelu Jirásek, měří 13 metrů a disponuje i protiproudem, hodí se tak i pro výkonnější plavce, teplota vody zde dosahuje až 28 °C.

V teplých měsících se nabídka rozšiřuje o možnosti venkovního plavání: Mimořádným místem je Hradišťský vrch a jeho zatopený lom obklopený nádhernou scenérií čedičových skal. Lomové jezero o rozloze cca 12 000 m2 nabízí průzračně čistou vodu, množství vodních živočichů, písečnou pláž a občerstvení. Od června do konce srpna je v provozu i 25 m dlouhý plavecký bazén ve Starých Lázních. Součástí areálu je i hřiště pro plážový volejbal, hřiště na pétanque a další sportovní aktivity. Objekt střeží plavčík a je tak vhodný i pro méně zdatné plavce.

Zobrazit více Skrýt

Pétanque

Tradiční francouzská hra pro dvě 1–3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, kterým je dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Výraznou předností tohoto sportu je, že ho může hrát prakticky každý. V lázních se nachází tři pétanquová hřiště a sada pétanquových koulí je k zapůjčení na recepci lázeňského hotelu Jirásek.


Myslivost

Díky absenci rozsáhlejší průmyslové zástavby, je zdejší kraj jedním z nejkvalitnějších životních prostředí v České republice. Okolní kopcovitá krajina a nedotčené lesy jsou tak mimořádně bohaté na lesní zvěř. Hojně se zde vyskytuje především černá zvěř a jelen sika, který zde dosahuje velmi kvalitních trofejí. V poslední době zde dochází nově i k rozšíření mývala severního. Nechybí samozřejmě ani tradiční zvěř srnčí, běžné je zde spatřit lišku, jezevce, káně a v zimních měsících pak zvěř mufloní. Od srpna do října se na řepková pole v okolí hojně slétá holub hřivnáč a na místních vodních plochách lze pozorovat početnou populaci kachen březňaček.


Další

Lázně a jejich okolí nabízí řadu sportovišť a dalších možností pro aktivní trávení volného času.