Saunový svět

Wellnesscentrum, Lázeňská 210, 349 52 Konstantinovy Lázně Zobrazit mapu Skrýt mapu


Saunování


Přínos saunování

Saunování zvyšuje odolnost organismu a je účinnou prevencí běžných infekcí horních cest dýchacích. Intenzivní pocení (průměrný člověk vypotí během 30 minut saunování přibližně 500 g vody) pomáhá orgánům zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny a u lidí s nadváhou snižuje otoky. 

Významný je rovněž účinek povzbuzení a vyladění nervových a hormonálních funkcí. Sauna je vítaným pomocníkem při prohřívání kloubů u některých ortopedických diagnóz. Další benefity: očištění kůže, posílení srdce a oběhové soustavy a trénink cév, obnovení normálního tlaku krve, fyzické a psychické uvolnění, regenerace svalů po tělesné námaze. Výborné je prohřátí těla před následnou masáží.
Zobrazit více Skrýt

Pravidla saunování

Aby mělo saunování smysl, choďte se potit alespoň jednou týdně. Začátečníkům pravidla saunování doporučují navštěvovat sauny nejdříve v kratších časových intervalech.

 • Do sauny nechoďte hladoví nebo naopak s plným žaludkem.
 • Aby jste si saunování nerušeně užili, doporučujeme před saunováním návštěvu toalety.
 • Před prvním vstupem do sauny se nezapomeňte řádně osprchovat.
 • Dobře se osušte, neboť suchá kůže se potí rychleji.
 • Pocení podporuje také lázeň nohou před saunováním – Kneippovy chodníčky.
 • V prostorách sauny nepoužívejte plavky, ale zabalte tělo do prostěradla či osušky.
 • Pobyt v sauně má být krátký, ale působení intenzivní. Saunujte se proto na prostřední nebo horní lavici, ale ne déle než 15 minut.
 • Nevhodné je sedět jako na židli, dochází pak k velkému rozdílu teplot na chodidlech a hlavě, což může vést k závratím nebo k bolesti hlavy. V horizontální poloze ucítíte teplo příjemně rovnoměrně. Poslední dvě minuty saunování se doporučuje vsedě, aby se krevní oběh přizpůsobil opět vzpřímené poloze a krev se nenahrnula do nohou najednou.
 • V saunách můžete dýchat buď pouze nosem, nebo také ústy. Při dýchání nosem se může dostavit pocit, jako by vzduch pálil. V tom případě můžete přikrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte frekvencí, jakou jste zvyklí.
 • Při pocení můžete lehce otírat a hladit povrch těla, což napomáhá otevírat kožní póry a odplavovat nečistoty z kůže.
 • Po uplynutí doporučené doby pobytu, nebo když pocítíte pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek, vyjděte ze sauny.
 • Po opuštění sauny použijte ochlazovací sprchy. Pokud máte potíže s vysokým tlakem, ochlazovací sprchy se vyvarujte. Ochlazujte se pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek.
 • Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát.
 • Na závěr ochlazovací procedury si můžete dopřát teplou koupel nohou, která způsobí prohřátí celého těla až k hlavě.
 • Budete-li opakovat účinky studené vody, posílíte svoje cévy a zvýšíte tak odolnost svého organismu.
 • Závěrečná relaxační fáze je nejen příjemným zakončením saunovacího rituálu, ale podporuje zotavení organismu. V této fázi nezapomeňte doplnit tekutiny– vhodný je chlazený čaj, minerálky nebo vybrané izotonické sportovní nápoje. 
 • Saunování Vás příjemně uvolní před masáží, také po absolvování masáže lze doporučit využití sauny.
 • Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolněni a unaveni. Blahodárné účinky saunování by zrušila konzumace alkoholu nebo kouření.
Zobrazit více Skrýt

Vybavení


Finská sauna

80 °C - 90 °C

vlhkost: 5%


BIO Aroma sauna

60 °C - 70 °C

vlhkost: 30 %

Bio sauna je alternativou pro ty, kteří špatně snáší vysoké teploty finské sauny. K prohřívání těla dochází pozvolněji a host může v sauně setrvat o něco déle. Přidáním vonných esencí se do vzduchu společně s párou dostávají aromatické oleje s blahodárnými účinky.


Parní lázeň

40 ˚C - 46 ˚C

vlhkost: 100%

Při poměrně nízké teplotě okolo 40 až 46 ˚C a vysoké relativní vlhkosti až 100%, je organismus v páře prohříván pozvolna, proto je parní lázeň vhodná i pro osoby, které ze zdravotních důvodů nemohou využívat saun.

Parní lázeň je pro pozitivní účinky na pokožku oblíbená zejména u žen: vlhké teplo rozšiřuje cévy a póry a zvyšuje absorpci kyslíku, dochází k odbouráváni nečistot a toxinu, díky lepšímu krevnímu oběhu se kůže zpevňuje. Pravidelný pobyt v parní lázni tak přispívá k oživení pleti a zpomalení příznaků stárnutí.

Parní lázeň je doplněná o světelnou terapii, při které se v sauně pozvolna mění barevné spektrum, což blahodárně působí na smyslové vjemy.


Kneippův chodník

Vhodným doplňkem saunovacího rituálu je Kneippův chodník, který se nachází v přízemí wellnesscentra.


Odpočinková zóna

Součástí saunovacího rituálu je i relaxace. K tomu slouží lehátková zóna s panoramatickým výhledem do lázeňského parku na 1. patře wellnesscentra.